Potrebujete trénera? ZadajteVaše MESTO a vyberajte zo zoznamu

Rozhodli ste sa chudnúť? Aká je optimálna hmotnosť?

Publikované 13.07.2017 Novinky

Zistili ste, že vaše nohavice spred dvoch rokov zapadli v skrini prachom, nezapnete ich a chytila vás panika? Alebo len potrebujete zhodiť posledných pár kíl k svojej ideálnej váhe a spokojnosti, no neviete, ako na to? Prečítajte si naše rady, ako neprešvihnúť hranicu hmotnosti, pri ktorej sa budete cítiť dobre a zdravo.

Koľko je tak akurát?

Pokiaľ ste ako prvú záchranu zvolili google a zisťovali ste napríklad, “ako schudnúť za týždeň 10 kíl”, tak ste určite narazili na drastické, ale stopercentne overené diéty, ktoré však v skutočnosti nikdy nikto neoveroval. Jediné, čo vám pri takýchto šokoch pre telo s istotou môžeme sľúbiť, jejojo efekt, ktorý sa s určite dostaví.

Jednoducho povedané, čím viac schudnete za veľmi krátku dobu, tým existuje väčšia šanca, že sa vám to vráti aj s úrokmi. Najdôležitejšou súčasťou vašej premeny k optimálnej hmotnosti je vaše telo a metabolizmus, ktorému často ľudia nerozumejú, a preto sa rozhodnú zbaviť kíl hladovaním. Bohužiaľ to funguje presne opačne. Veľmi v skratke, no s určitosťou môžeme povedať, že pokiaľ za mesiac schudnete 2 až 4 kilá, ide o zdravé chudnutie. Samozrejme musíme brať do úvahy, či ide o postavu s pár kilami navyše alebo skutočný problém s obezitou. V takom prípade ide prvý mesiac veľmi jednoducho a kilá pôjdu krásne dolu až do dňa, kedy si telo na výkon zvykne a chudnutie sa spomalí. Vtedy nezúfajte a čítajte ďalej, aby váš progres nič nestoplo.

Ako vypočítať svoju optimálnu hmotnosť?

Na internete nájdete množstvo kalkulačiek na výpočet BMI (indexu telesnej hmotnosti), ktoré sú vhodné pre orientačný pohľad na optimálnu váhu. Avšak pozor, aby ste nezostali v niektorých prípadoch prekvapený. Ak totiž patríte medzi tú časť ľudí, ktorá miluje šport, v tom prípade sa BMI môže meniť. Výpočet BMI sa totiž odvodzuje na základe vašeho veku, výšky, váhy a pohlavia. Pokiaľ sa berie do úvahy osoba, ktorá športuje, do úvahy sa vtedy berie napríklad aj obvod zápästia. 

Dôležitým ukazovateľom správnej hmotnosti, na ktorý ľudia často zabúdajú, je skutočnosť, ako sa cítite vo vlastnej koži, či vládzete vybehnúť s nákupnými taškami na 5. poschodie a ako často venujete sám sebe čas a vykonávate akýkoľvek pohyb.

Čo je metabolizmus a ako funguje?

Denodenne sa stretávame s niekým, kto začína konverzáciu výrokom: “Ty môžeš zjesť, čo chceš. Mať tak tvoj metabolizmus!”. Vtedy máme dve možnosti. Buď budeme takúto vetu ignorovať, alebo možno úplne jednoduchými radami druhému pomôžeme. Napríklad aj vysvetlením, že metabolizmus nie je niečo, s čím sa už nedá nijak pohnúť. Práve naopak. Metabolizmus predstavuje všetky chemické a telesné procesy, ktoré naše telo udržiavajú vo funkčnom stave. Dôležitým faktorom pri chudnutí a rýchlosti metabolizmu je percento svalovej hmoty na tele. Čím vyššie toto percento bude, tým viac vám telo spaľuje aj počas oddychu a nečinnej časti dňa.

Ako sa dopracovať k rýchlemu spaľovaniu a k vytúženej postave?

 

●      Kombinujte svoje tréningy.Zapojte ku kardiovaskulárnemu tréningu aj silový a nezabudnite samozrejme na strečing.

●      Nedržte sa striktne časového harmonogramu,kedy presne jesť a nútiť sa, aj keď nemáte chuť. Počúvajte svoje telo, no najmä si dávajte pozor na to, čo prijímate. Dbajte na kvalitnú a vyváženú stravu.

●      Dbajte na kvalitný spánok.Ovplyvňuje vašu náladu do celého ďalšieho dňa, a tak aj vašu produktivitu.

●      Dodržiavajte pitný režim.Aj voda je dôležitou časťou vášho chudnutia. Tvorí predsa obrovskú časť nášho tela, tak na ňu nezabúdajte.

Ako to funguje?

1. Etreneri.sk fungujú vo väčšine veľkých slovenských miest. Zadajte vaše mesto do vyhľadávacieho poľa.

2. Listujte prezerajte a hľadajte trénera, ktorý spĺňa vaše požiadavky.

3. Vybrali ste si? Teraz stačí trénera kontaktovať a dohodnúť si s ním cenu a prvé stretnutie.

4. Za dohodnuté tréningy platíte priamo trénerovi Vami dohodnutú sumu. My si žiadnu províziu neúčtujeme.

5. Trénerov môžete kontaktovať pomocou mobilného tel. čísla, alebo správou našou vnútornou poštou.